مطالب آموزشی، معرفی محصولات، اخبار دنیای آکواریوم و...

آکواریوم کالا
آکواریوم کالا

آشنایی با پارامترهای آب آکواریوم

آشنایی با پارامترهای آب آکواریوم

در اکواریوم های آب شیرین علاوه بر شفافیت،اکسیژن و دما ویژگی ها  و پارامترهای دیگری نیز  وجود دارند که دارای اهمیت هستند و باید کنترل شوند.اهمیت کنترل این پارامترها در آکواریوم های گیاهی بسیار بیشتر است.

1-اسیدیتهPH:

به میزان اسیدی یا قلیایی بودن آب phگفته می شود .اهمیت کنترل و اندازه گیری این پارامتر ازین جهت است که برخی ماهیان و گیاهان برای حیات ،رشد و یا تکثیر به محدوده یخاصی از این پارامتر نیازمندند.برای اندازه گیری این پارامتر از کاغذها و یا کیتهای تست ویا دستگاه سنجش phاستفاده می کنند.

2-درجه سختیGH/DH:

به میزان یونهای محلول در آب سختی اطلاق می شود.گونه های مختلف ماهیان و گیاهان در آبهای با سختی متفاوتی  زندگی می کنند و برخی در ابهایی که از نظر سختی برایشان مناسب نباشد بیمار شده و یا توانایی تکثیر نخواهند داشت.همچنین تخم ماهیان و لارو آنها نیز در دامنه ی  سختی مجاز برای هر گونه سالم می مانند و  هچ شده ورشد می کنند.سختی آب را توسط کیتهای تست و دستگاههای دیجیتالی سختی سنج می توان اندازه گیری نمود.

3- آمونیاکNH3:

در اثر عوامل مختلفی مانند مواد دفعی ماهیان آمونیاک در آب ایجاد می شود که ماده ای سمی و مضر برای ماهیان است و همواره باید مقدار آن کنترل شود.مقدار امونیاک را با کاغذها و کیتهای تست مخصوص اینکار می توان اندازه گیری نمود و سطح ان را توسط فیلترهای بیولوزیک،سیفون و استفاده از محلولهای مخصوص می توان کاهش داد.

4-نیتریتNO2:

در اثر فعالیت باکتریهای مفید در آب آکواریوم و فیلترهای بیولوژیک آمونیاک به ماده ای به نام نیتریت تبدیل می شود که ان هم برای آبزیان مضر است و توسط  کاغذها و کیتهای تست خاصی اندازه گیری شده و توسط فیلترهای بیولوژیک،سیفون کردن وبکارگیری محلولهای مخصوص کنترل خواهد شد.

5-نیتراتNO3:

در ادامه ی فعالیتهای دسته ای از باکتریهای مفید موجود در اب و فیلترهای بیولوزیک  نیتریت به ترکیب کم خطرتری به نام نیترات تبدیل می شود که قابل مصرف توسط گیاهان است.اندازه گیری این پارامتر نیز توسط کاغذها و کیتهای تستno3 صورت می گیرد و توسط گیاهان،سیفون کردن و بکار گیری برخی محلولهای کاهنده کنترل خواهد شد.

6-دی اکسید کربنCO2:

اندازه گیری و کنترل میزان دی اکسید کربن بیشتر در آکواریوم های گیاهی یا پلنت حائذ اهمیت است .زیرا دی اکسید کربن همانند اکسیژن برای سوخت و ساز و رشد گیاهان ضروری است.این پارامتر آب توسط کیتهای تست و نشانگر های co2اندازه گیری می شود و در صورت کمبود توسط قرص یا کپسولهای گاز co2بتدریج به آب افزوده می شود.البته باید توجه داشته باشید که کنترل دقیق میزان آن بسیار مهم است زیرا افزایش بیش از حد ان حیات ماهیان و سایر آبزیان را تهدید می نماید.همچنین در صورت افزایش بیش از حد دی اکسید کربن اب می توان با قطع جریان co2و افزایش هوادهی توسط یک سنگ هوا  شرایط را بهبود بخشید.

استفاده از مطالب مجله آکواریوم کالا برای مقاصد غیرتجاری با ذکر نام آکواریوم کالا مگ و لینک به منبع بلامانع است. حقوق این سایت به (فروشگاه آنلاین آکواریوم کالا) تعلق دارد.
error: Content is protected !!
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.