مطالب آموزشی، معرفی محصولات، اخبار دنیای آکواریوم و...

آکواریوم کالا
آکواریوم کالا

ملزومات اصلی راه اندازی اکواریوم

 

برای راه اندازی یک آکواریوم پس از تهیه ی یک آکواریوم به یک سری ملزومات اصلی نیاز داریم که به بررسی آنها می پردازیم:
۱-سیستم تصفیه آبشاید بتوان گفت که مهمترین بخش از راه اندازی یک آکواریوم مربوط به تهیه ی یک سیستم تصفیه ی آب مناسب است تا بتوان همواره آب آکواریوم را تمیز و شفاف نگه داشت و سلامت و رشد ماهیان و گیاهان را تضمین نمود.امروزه سیستمهای تصفیه آب متنوعی در بازار اکواریوم یافت می شوند که بسته به نیاز و ابعاد اکواریوم قابل انتخاب هستند.
  • فیلتر زیر شنی:

ابتدایی ترین و قدیمی ترین نوع فیلتر آکواریوم فیلتر زیر شنی است که از یک صفحه مشبک و یک لوله هوا تشکیل شده و برای کار کردن به جریان هوای تولیدی توسط یک پمپ هوا نیاز دارد.

  • فیلتر اسفنجی:

این نوع فیلتر نیز با کمک جریان هوای تولیدی یک پمپ هوا کار می کند و یک اسفنج در آن وظیفه ی صاف کردن آب را به عهده دارد.

  • فیلتر داخلی:

این نوع فیلتر بصورت مستقل کار می کند و از یک موتور ضد آب و یک یا چند محفظه حاوی اسفنج و یا مواد تصفیه کننده دیگر تشکیل شده است. اکثر فیلترهای برقی یک بخش هوادهی نیز دارند.

  • فیلتر هنگ آن:

فیلتر هنگ ان چند سالی است که در بازار رایج شده و در قسمت لبه ی بیرونی آکواریوم آویزان می شود و فضای کمی در داخل تانک اشغال می کند.اب را توسط یک پمپ میمکد و پس از تصفیه به اکواریوم باز می گرداند.

  • تاپ فیلتر:

تقریبا می توان گفت این نوع از فیلتر جز کاملترین نوع فیلترها محسوب می شود و در ان تصفیه با کیفیتی بر روی آب صورت می گیرد.این فیلتر دارای یک موتور ضد آب است که در داخل تانک نصب می شود و توسط شیلنگی آب را به مخزن که بر روی آکواریوم نصب شده است می فرستد و پس از تصفیه به آکواریوم باز می گردد.در بخش زیر تصاویر فیلترهای مختلف را می توانید مشاهده نمایید.

۲-سیستم هوادهی:همین ابتدای امر شایان ذکر است که سیستم هوادهی برای آکواریومهایی بکار می رود که یا از فیلترهای نیازمند هوا مانند زیر شنی و اسفنجی استفاده می کنند و یا به دلیل تعداد بالای ماهیان نیازمند هوادهی قوی تری هستند.در هر صورت شما اگر از سیستم فیلتر هنگ آن و یا تاپ فیلتر بهره می برید نیازی به سیستم هوادهی مکمل نخواهید داشت مگر در شرایط خاصسیستم هوادهی شامل پمپ،شیلنگ،اتصالات هوا ،فیلتر وابسته به هوا و سنگ هوا می باشد .پمپ هوا در انواع مختلفی یک تا ۱۰ خروجی در بازار موجودند که بسته به نیاز اکواریوم شما قابل تهیه هستند.
۳-سیستم روشنایی:اهمیت تامین نور در آکواریوم از چند جنبه قابل بررسی است.اولین مورد تامین زیبایی و منظر زیباتر و سهولت در مشاهده ی جزییات موجود در آکواریوم در برابر چشم بیننده است و مورد دیگر بحث تنظیم سوخت ساز بدن آبزیان و گیاهان زیرا یکی از عوامل تنظیم ساعت بیولوژیک بدن موجودات زنده نور است که در محیطهای مصنوعی همچون آکواریوم باید به نحوی تامین گردد تا آبزیان و گیاهان دارای سیکل طبیعی زندگی باشند و بخوبی تغذیه و رشد کنند.برای تامین روشنایی آکواریوم در حال حاضر بیشتر لامپهای فلورسنت یا مهتابی ضد آب و چراغهای LEDبکار می روند که در انواع و اندازه های مختلف در بازار موجود هستند.
۴-سیستم گرمایش:با توجه به اینکه اغلب آبزیان آب شیرین متعلق به مناطق گرمسیری هستند و طیف دمای مناسب نگهداری آنها بین ۲۴ تا ۲۸ درجه سانتی گراد است .بنابراین باید برای آکواریوم یک سیستم گرمایش اتوماتیک در نظر گرفت تا همواره آب دارای دمای ثابتی باشد زیرا بی توجهی به این موضوع می تواند سبب ایجاد مشکلاتی در حفظ سلامت آبزیان شود.سیستم گرمایش معمولا از یک بخاری اتوماتیک و یک دماسنج تشکیل می شود که هر کدام دارای انواع مختلفی هستند که باید با توجه به حجم آب آکواریوم شما تهیه شوند.
استفاده از مطالب مجله آکواریوم کالا برای مقاصد غیرتجاری با ذکر نام آکواریوم کالا مگ و لینک به منبع بلامانع است. حقوق این سایت به (فروشگاه آنلاین آکواریوم کالا) تعلق دارد.
error: Content is protected !!
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.